Each spring, IUC honors high-achieving students for academic excellence and other outstanding accomplishments. Awards honor achievement in the full range of academic subjects offered by IUC, acknowledge overall scholarship and service leadership, and support study abroad.
Faculty members in each of the academic divisions select student award winners.
Campus Awards
The Chancellor’s Scholar Award is presented annually to the student who has the highest GPA and who demonstrates a commitment to the university and the communities it serves.
2021 Recipient: Taylor Russell
Previous Recipients:
2020: Elizabeth Lynch
2019: Megan Mills
2018: Lori Haggard
2017: Mikala Greenlee
2016: Courtney Seiwert
2015: Bree Hobbs
2014: Kayla Freeman
2013: Michelle Kunk
2012: Taylor Hurt
2011: Laura Kilpatrick
2010: Makenzie Burbrink
2009: Manda Nasralla
2008: Hannah Bolte
2007: Melissa Anderson
2006: Stacey Burchett
2005: Angela Blair
2004: Brandy Sons
2003: Stacey Foster
2002: Angela Jaynes
2001: Rhea Murray
2000: Christine Beach
1999: Alice McCoy
1998: Julie DeVine Phillips
1997: Virgil Hill
1996: Jon Johnson
1995: Sonda Schmidt
1994: Dianne Wymann
1993: Nanette Claghorn
The Outstanding Graduate Award in the General Studies Degree Program from the Division of Liberal Arts recognizes the exceptional performance of students graduating from IUC with a degree in general studies.
2021 Recipient: Laura Moses-Wadsworth
Previous Recipients:
2020: Michelle Yerges
2019: Elzbieta Bidwell and Tiffany Morgan
2018: Dennis "Mike" Triplett
2017: Jeanette Barker
2016: Lorenda "Rin" Weddle
2015: Sarah Harvey
2014: Dereck Fields
2013: Patrick Hubbard
2012: Cynthia Scott
2011: Kathy L. Campbell
2010: Erica Rose Schmidt
2009: Judith Hanson
2008: Nancy Low
2007: Stephanie Darringer
2006: Terry Neff
2005: Judith Durham
2004: Ralph Bell
2003: Kelly Edwards
The IUC Undergraduate Service Leadership Award recognizes students who make substantial contributions to the growth and well-being of other students and/or the larger community. The purpose of the award is to encourage service leadership among undergraduate students by identifying and rewarding exemplary service leaders. Typically, student contributions will result from leadership in formal service-learning projects or related activities.
2021 Recipients: Olivia Fahey and Arianna Woods
Eligibility:
The ideal candidate will have achieved at least a junior status (minimum of 56 semester hours completed). Recipients must be juniors or seniors. No more than two IUC Undergraduate Service Leadership Awards will be conferred per academic year.
Previous Recipients:
2020: Payten Ewing and Hanna Hodnett
2019: Haylee Siegel
2018: Samantha Nguyen and Courtney Watkins
2017: Jessica Caldwell, Greicy Patino, and Maryka Teltoe
2016: Jorge Garcia Alvarez
2015: Bailey Moss and Lacey Tincher
2014: Meghan Bowden-Sanders and Bailey Moss
2013: Tracey Owens and Jessica Smith
2012: Evin Ehrreich
2011: Summer Bowman and Hannah Denney
2010: Emma Robinson and Chad Buehler
2009: Chad Storm and Ella Bishop
Division of Business Awards
Created by the IUC Business Advisory Council to honor Dr. Georgia Miller upon her retirement, this award recognizes one business student each year who has demonstrated commitment to community through civic engagement and strategic enterprise or systems thinking.
2021 Recipient: Cannon Kelp
Previous Recipients:
2020: Emily Haza
2019: Cody Giordano
2018: Mukta Gokhale
2017: Ashley Dieter
2016: Rania Saad
2015: Natalia Cox
2014 - Naila Rahman
2012 - Richard Brill
The MBA Culture Award recognizes the student who best exemplifies the university’s vision for the IU MBA Columbus program.
2020 Recipient: Ethan Broerman
Previous Recipients:
2019: John Poole
2018:
2017:
2016: Hanna Omar
2015:
2014: Michael Spencer
The Outstanding MBA Student Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the IUC MBA Program.
2020 Recipient: Emily Haza
Previous Recipients:
2019: Sabrina Johnson
2018: Ivonne Martinez Villagran
2017: Logan Schulz
2016: Philip Marsh
2015: Stephen Aryee
2014: Nathan Cline
2013: Troy Good
2012: Brian Hardy
2012: Cliff Putterill
2011: Nathan Linen
2010: Vincente Bartolo
2009: Darryl Oster
2008: Bryan Brunner
2007: Laura Waelbroeck
2006: Christopher Vlcan
2005: Brian Kuznicki
2004: Kevin McCracken
2003: Marty Abfall
Sponsored by Agresta, Storms & O'Leary, the Outstanding Student in Accounting Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the field of accounting.
2021 Recipient: Jessica Barkdull
Previous Recipients:
2020: Grace Ford
2019: Destinie Staley
2018: Lucie Lortz
2017: Jeremy Staggs
2016: Hayden Hinton
2015: Lisa Mumphrey
2014: Erica Kennedy
2013: Kayla Freeman
2012: Michelle Kunk
2011: Betty Gomez
2010: Ryan Wasson
2009: Anna Ailes
2008: Lynsey Cangany
2007: Zach MacTavish
2006: Shannon Rudicel
2005: Jackie Yeley
2004: Angela Meyer
2003: Nancy Seelye
The Outstanding Student in Business Award is presented each spring to one IUC student demonstrating exceptional achievement in the Division of Business.
2021 Recipient: Luke Cardinal
Previous Recipients:
2020: Grace Ford
2019: Blake Clark
2018: Elizabeth Padfield
2017: Timothy Stricker
2016: Mikala Greenlee
2015: Makala Willman
2014: Kayla Freeman
2013: Taylor Newman
2012: Logan Schulz
2011: Hannah Denney
2010: Ryan Roller
2009: Matt Alcorn
2008: Hannah Bolte
2007: William Holder
2006: Stacey Burchett
2005: Jalene Somers
2004: Nancy Seelye
2003: Roberta Spurgeon
1999: Cynthia Rutan
1995: Gregory Knarr
1994: Connie Groulx
1993: Thomas Hayes
Sponsored by Centra Foundation, the Outstanding Student in Finance Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the field of finance.
2021 Recipient: Luke Cardinal
Previous Recipients:
2020: Heather Shafer
2019: Jeramiah Ratliff
2018: Yodir Anahuati Cacho
2017: Mason Cochran
2016: Jorge Garcia Alvarez
2015: William Linder
2014: Jessica Elewitz
2013: Randall Pangburn
2012: Benjamin Stahl
2011: Austin Bustle
2010: Phil Hargrove
2009: Abby Thompson
2008: Josh Braun
2007: Jonathan Repp
2006: Shonda Haines
2005: Jill Schasney
2004: Michelle Martin
2003: Jeremy Gates
The Outstanding Student in Health Services Administration Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the field of health services administration.
2020 Recipient: Cannon Kelp
Previous Recipients:
2019: Sara Otte
2018: Kelli Booker
2017: Jacquelyn Stewart
Sponsored by Faurecia, the Outstanding Student in Management Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the field of management.
2021 Recipient: Darrion Buckner
Previous Recipients:
2020: Connor Farnsley
2019: Elizabeth Padfield
2018: Alyssa Devonish
2017: Condel Bowen
2016: Elizabeth "Libby" Carlile
2015: Courtney Linville
2014: Sabrina Johnson
2013: Michael Peterson
2012: Kylie Galbreth
2011: Terri Schuck
2010: Cassandra Pheral
2009: Lazarus Neely
2008: RaNae Shoaf
2007: Brad Colford
2006: Jim Peters
2005: Eric Root
2004: Jalene Somers
2003: Laura Daily-Richardson
Sponsored by The Republic/AIM Media Indiana, the Outstanding Student in Marketing Award is presented each spring to one IUC student demonstrating exceptional achievement in the field of marketing.
2021 Recipient: Taylor Fischer
Previous Recipients:
2020: Jacob Wiseman
2019: Isabel D'Allura
2018: Blake Clark
2017: Samantha Shell
2016: Jordan Jones
2015: Steven Cain
2014: Samantha Bradley
2013: Michael Peterson
2012: Taylor Newman
2011: Julie Riggs
2010: Chad Buehler
2009: Brum Ogden
2008: Lisa Young
2007: Angela Malagon
2006: Jennifer Green
2005: Michelle Ellison
The Outstanding Student in Supply Chain Management is presented each spring to one IUC student demonstrating exceptional achievement in the Division of Business.
2021 Recipient: Lauren Pauley
Division of Education Awards
The Cultural Immersion Scholarship Awards at IUC support student teachers in their travels abroad.
Previous Recipients:
2014: None
2013: None
2012: Janace Nester, Haley Deckert, and Reanna Tasca
2011: Breanna Parmer and Rachael Gallant
2010: Stephanie Coy, Mitchel Paswater, and Justin Tucker
The Distinguished Service to Education award recognizes an outstanding elementary education graduate for their service to the program and community.
2021 Recipient: Megan Purdue
Previous Recipient
2020: Payten Ewing
2019: Haylee Siegel
The Distinguished Teaching & Learning in Equity Education award recognizes an outstanding elementary education graduate who has demonstrated a commitment to instructional approaches that are responsive to students' values and cultural norms.
2021 Recipient: Brandy Gilliatt
Previous Recipients:
2020: Kara Mance
2019: Tyler Kelp
2018: Ebony Okuleye-Ash
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K-6 Content and Pedagogy award recognizes an elementary education graduate whose approach to classroom instruction are particularly engaging and student-centered.
2021 Recipient: Sydney Hicks
Past Recipients:
2020: Maycie Benedict
2018: Melissa Hatfield
2017: Mindy Chapple
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K-6 English Language Learner Education Award recognizes an outstanding elementary education graduate for their success in English language learner education.
2021 Recipient: Taylor Russell
Previous Recipients:
2020: Amy Franco
2017: Kayla Gaddie
2016: Catherine Hanson
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K–6 Literacy Education recognizes an outstanding elementary education graduate for their success in literacy education.
2018 Recipient: None
Previous Recipients:
2017: None
2016: None
2015: None
2014: Lindsey Padalik and Mike Fry
2013: Danielle Nickerson
2012: Danielle Dias
2011: Laura Kipatrick
2010: Charity Campbell
2009: Dana Schmidt
2008: Rhonda Brill
2007: Rosemary Albright
2006: Kristin Bear
2005: Brenda Frady
2004: Amy Jones
2003: Melissa Winters
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K–6 Mathematics Award recognizes an outstanding elementary education graduate in mathematics education.
2019 Recipient: Rory Bauman
Previous Recipients:
2015: Craig Montgomery
2014: Davida Harden
2013: Kristen McIntosh
2012: Melissa Zimmerman
2011: Samantha Parker
2010: Shyla McPherson
2009: Angela Kirkham
2008: Serena Jordan
2007: Charity Nordyke
2006: Kristen Schildmier
2005: Sophia Johnson
2004: Kerri Koors
2003: Christina Merchant
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K–6 Science Award recognizes an outstanding IUC elementary education graduate in science education.
2018: None
Previous Recipients:
2017: None
2016: None
2015: Katie Mudd
2014: None
2013: Caroline Arbuckle
2012: Sabrina Rawlins
2011: Stephanie Coy
2010: Lucy Pierce and Amanda Stillabower
2008: Angela Knapp and Amy Mocas
2006: Rhonda Laswell
2005: Amy Knight
2004: Lorien Konetzka
2003: Kelly Beasley
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K–6 Social Studies Award recognizes an outstanding elementary education graduate in social studies education.
Previous Recipients:
2015: Chelsea Guerrieri
2014: Willandra Macklin
2013: None
2012: Rebecca Lucas
2011: Sharon Johnson
2009: Amber Shafer
2006: Clint Pride
2005: Linda Amberger
2004: Tammie Strierlmeier
2003: Ronda Barbieri
The Distinguished Teaching and Learning Performance in K-6 Special Education Award recognizes an outstanding elementary education graduate for their success in the field of special education.
2021 Recipient: Breanna Martoccia
Previous Recipients:
2020: Lydia Inman
2019: Libby Hatton
2017: Andace Barnes
2016: Shelby Gerth and Molly Moore
2015: Dacia Koop
The IACTE Outstanding Future Educator Award recognizes outstanding future educators through out the state of Indiana. Faculty in the Division of Education at IUC select one outstanding elementary education graduate for the recognition each year. IUC's recipient of the award can then attend the state-wide banquet held each year to recognize outstanding future educators from across Indiana.
2021 Recipients: Bria Kirkham and Megan Purdue
Previous Recipients:
2020: Sydney Grieger and Rachel Spurlock
2019: Bridget Burnett and Jaelyn Ogle
2018: Richelle Berry
2017: Greicy Patino
2016: Sarah Garnett
2015: Kayla Busack
2014: Davida Harden
2013: Caroline Arbuckle
2012: Pranuthi Chendira
Division of Health Sciences Awards
Sponsored by Columbus Regional Health, the Outstanding Bachelor of Science in Nursing Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the field of nursing. The hospital selects the winner of this award.
2021 Recipient: Gregory Vann
Previous Recipients:
2020: Laura Brewer
2019: Abby Adams
2018: Morgan Riggen
2017: Elisha Staggs
2016: Bradley York
2015: Alicia Tembo
2014: Daniel Noel
2013: Joana Samuely
2012: Casey Grant
2011: Robin Groover
2010: Michael Pruitt
Each spring, the Division of Health Sciences presents the Outstanding Student in Nursing Award to one Bachelor of Science in Nursing student who demonstrates exceptional achievement.
2018: This award has been renamed/replaced as the Outstanding Pre-Licensure Student in Nursing
Previous Recipients
2017: Louise Guilfoyle
2016: Sarah Harrall
2015: Kelsey Hatton
2014: Rachel Burger
2013: Susan Humpf
2012: Melanie Burgess
2011: Paige Blythe Smith, Michelle Kieninger
2010: Sasha Bland, Lori Fishburn, Amanda Lohrum, Amy Mosley, Angela Naylor-Cannon, Jami Powell, Sarah Ramey, Paula Rigsby, Candace Ruble, Julie Stelting
2009: Linda Bryant
2008: Marilyn Stuart
2007: Melissa Anderson
2006: Melissa Anderson
Each spring, the Division of Health Sciences presents the Outstanding Pre-Licensure Student in Nursing Award to one Bachelor of Science in Nursing student.
2021 Recipient: Payton Holman
Previous Recipients:
2020: Brooke Rush
2019: Emma Laswell
2018: Sara Fye
New in 2021, the Division of Health Sciences presents the Outstanding Student in Community Health Award to one Bachelor of Science in Nursing student who demonstrates exceptional achievement.
2021 Recipient: Natasha Wagner
The Vickie Johnson-Poynter Nursing Leadership award recognizes a nursing junior in the Baccalaureate Traditional or Accelerated Nursing Program who exemplifies student leadership.
2021 Recipient: Melvin Justice
Previous Recipients:
2020: Heather Adams
2019: Heather Hountz
2018: Ashlie Koth
2017: Natalie Harper
Division of Liberal Arts Awards
2021 Recipient: Kaitlyn Conrad
Previous Recipients:
2020: Brig Lykins
2019: Mattie Lucas
2018: Ashley Dietz
2017: Bailey Burnette
2016: Lori Haggard
2015: Nichole Klein
2014: Adelea Willman
2013: Jeff Gersh
2012: Sara Cochran
2011: Sara Empson
2010: Lindsey Daugherty and Sherry Traylor
2009: Lindsey Daugherty and Jami Graham
2008: John Barnett
2007: Susan Phelps
2006: Anthony Phillips
2005: Elisabeth Hegmann
2004: Brittany Booth and Alisha Obermeyer
2003: Brenda Frady and Debra Sexton
1997: Penny Wright
1996: Rhea Murray
1995: Theresa Alcoser
1994: Shelley Law
1993: Linda Carter and Jon Johnson
The Outstanding Student in Communication Studies Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the area of communication studies.
2021 Recipient: Ashley Sargent
Previous Recipients:
2020: Samantha Krieger
2019: Sean Healstead
2018: Melissa Sinclair
2017: Maryka Teltoe
2016: Kristin Frampton Neal
2015: Jaclyn Vanosdol
2014: Courtney Seiwert
2013: Taylor Yarling
2012: James Vogel
2011: Ben Schuley
2010: Daniel Plumm
2009: Amy Tracy
2007: Amy Tracy
2006: Dana Fields
2005: Erin Pyle
The Outstanding Student in Criminal Justice Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the area of criminal justice.
2021 Recipient: John Hale
Other recipients:
2020: Amy Brandt
The Outstanding Student in English Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the area of English.
2021 Recipient: Raegan Smith
Previous Recipients:
2020: Stevie Jarrett
2019: Michael Donohue
2018: Alex Schnur
2017: Alicca Rice
2016: Michaela Wischmeier
2015: Lori Haggard
2014: Brittany Talissa King
2013: Bailey Moss
2012: Sherry Traylor
2011: Cole Billman
2010: Joe Land
2009: Lindsey Daugherty
2007: Debra Sexton
2006: Matthew Rothrock
2005: Brenda Frady
The Outstanding Student in History Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in the field of history.
Previous Recipients:
2013: Austin Pierce
2012: Jeremy Banks
2011: Jami Graham
2010: Jami Graham
2009: Jami Graham
2007: Joseph Hildreth
2006: Lucinda Pettit
2005: Justin Cope
2004: Rawley Fear
2003: Rawley Fear
The Outstanding Student in Liberal Arts Award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in liberal arts.
2021 Recipients sponsored by Viewpoint Books and Landmark Columbus:
Christian Litsey and Lyndsey Wolfe
Previous Recipients:
2020: Natasha Kever
2019:Stephen Reen
2018: Emma-Leigh Craig
2017: Bailey Burnett and Michael Foist
2016: James O'Mara
2015: Michael Foist
2014: James O'Mara
2013: Tracey Owens
2012: Leah Boas
2011: Sarah Akemon
2010: Jami Graham
The Outstanding Student in Sociology Award is presented each spring to one student demonstrating outstanding achievement in the field of sociology.
2021 Recipient: Aeron Moore
Previous Recipients:
2020: Logyn Naylor
2019: Matthew Rude
2018: Courtney Watkins
2017: Alexandria Galloway
2016: Emily Pedigo
2015: Brandon Million
2014: Kayla Ortman and Cole Lienhoop
2013: Tracey Owens
2012: Ashley Dwyer
2011: Kristy Baker
2010: Travis Anderson
2009: Brittany Vasquez
2008: Carol Allman
2007: Holly Snider
2006: Elizabeth Smith
2005: Jennifer Shireman
2004: Tonia Wahbeh
2003: Jason Stanley
Division of Science Awards
The Jack P. Young Chemistry Award is presented to one student demonstrating exceptional achievement in the area of chemistry.
2021 Recipient: Cameron Brinkers
Previous Recipients:
2020: Nicole Bodi
2019: Adrienne Shea
2018: Stephanie Baumgartner
2017: Karen Smiar
2016: Jessica Caldwell
2015: Sabrina Schipper
2014: Heather Johnson
2013: Briana Ogle
2011: Heather Tormoehlen
2010: Michal Leah Hartley
2009: Chassie Walker
2008: Makenzie Burbrink
2007: Brady McCoy
2006: Doyle Ballard
2005: Tommy Linville
2004: Wendy Kronhart
2003: Tamara McPeek and Nathan Otte
Sponsored by Faurecia, these awards are used to recognize the most outstanding undergraduate student in mechanical engineering for that particular academic year.
Criteria and Process
All eligibility information will be reviewed by the faculty, with the items below being considered to determine the recipients:
Cumulative GPA
Engagement, Leadership, and Participation in Engineering Program Activities
IUC Leadership and Activities
Community Involvement/Volunteer Services
2021 Recipient: Daniel Kelly
Previous Recipients:
2020: Ryan Gahimer
2019: Maya Garcia
2018: Isaac Mauricio Garcia Rojas Aguilar
2017: Chris Nigarura
2016: Lance Freeman
2015: Joseph Peters
2014: Anthony Bedel
The Outstanding Student in Advanced Math award is presented each spring to one student demonstrating exceptional achievement in math.
2021 Recipient: Nathan Gibson
Previous Recipients:
2020: Mostafa Mohamed
2019: Elizabeth Lynch
2018: Aaron Heagle
2017: Kelby Bennett
The Outstanding Student in Applied Calculus award is presented each spring to one student who has demonstrated exceptional work and insightful application in the Applied Calculus sequence (221–222).
Previous Recipients:
2016: Paul Najmon
2015: Kristina Linville
2014: Joshua Jones
2013: Breanne Gibson
2012: Melissa Gorski
2011: Chris Oaldon
2010: Jeremy Scheidler
2009: Matthew Wiegman
2008: Jeremy Crismore
2007: Douglas Weber
2006: Christopher Hayre
The Outstanding Student in Calculus award is presented each spring to a student demonstrating exceptional achievement in calculus.
2021 Recipient: Logan Covey
Previous Recipients:
2020: Ruben Vizcarra Valdez
2019: Eric Dryer and Adrienne Shea
2018: Joey Bloom
2017: Elizabeth Lynch
2016: Aaron Heagle
2015: Hong Thi Phuong Tran
2014: Daniel Kotnik
2013: Clay Kellogg
2012: Kayla Freeman
2011: Richard Weafer
2010: Nathaniel Keith Bowling
2009: Jeremy Weber
2008: Wyatt Smith
2007: Kathryn Kelly
2006: Thien Huong Nguyen
2009: Jeremy Weber
2008: Wyatt Smith
2007: Kathryn Kelly
2006: Thien Huong Nguyen
The Outstanding Student in Psychology Award recognizes a psychology major who has demonstrated high academic performance and other accomplishments related to the study of psychology, such as research, service, and volunteer or paid work in the field.
Nomination
Candidates may be nominated by faculty, staff, or other students, and candidates may nominate themselves.
Nomination must be accompanied by a one-page statement that addresses the selection criteria and a transcript from SIS.
Eligibility & Selection Criteria
Candidates must show evidence of high academic performance.
Candidates must demonstrate accomplishments in psychology, such as research, service, or volunteer or paid work in the field.
A student may receive this award only once.
2021 Recipient: Whitney Rogers
Previous Recipients:
2020: Megan Inman
2019: Victoria Johnson
2018: Emily Edwards
2017: Meagan Ferguson
2016: Maggie Evans
2015: Rodney Burton
2014: JoAnn Mitchell
2013: Michael DeWeese
2012: Nathan Walsh
2011: Amanda Konkle
2010: Ashley Melton
2009: Manda Nasralla
2008: Rebecca Brummett
2007: Justin DeSpain
2006: Wavy “Buddy” Cundiff
2005: Elizabeth Wisker
2004: Brandy Sons
2003: Barbara Warner
Sponsored by Columbus Regional Hospital, the Outstanding Student in Science Award is presented each spring by the Division of Science to one IUC student demonstrating exceptional achievement in the field of science.
Nomination
Candidates may be nominated by faculty, staff, or other students, and candidates may nominate themselves.
Nomination must be accompanied by a one-page statement that addresses the selection criteria and a transcript from SIS.
Eligibility & Selection Criteria
Candidates must show evidence of high academic performance.
Candidates must demonstrate accomplishments in science, such as research, service, or volunteer or paid work in the field.
A student may receive this award only once.
2021 Recipient: Lillie Hatfield
Previous Recipients:
2020: Nicole Bodi
2019: Stephanie Baumgartner
2018: Karen Smiar
2017: Jessica Caldwell
2016: Elizabeth Ashlee Butler
2015: Megan Taylor
2014: Andrew Usher
2013: Ashley Garlick
2012: Michal Leah Hartley
2011: Robyn Wood Smith
2010: Makenzie Burbrink
Each year, the Psychology Program at IUC honors an undergraduate student who plans to pursue a professional career in psychology with the Promising Future Psychologist Award.
Nomination
Candidates may be nominated by faculty, staff, or other students, and candidates may nominate themselves.
Nomination must be accompanied by a one-page statement that addresses the selection criteria and a transcript from SIS.
Eligibility & Selection Criteria
The recipient must demonstrate a clear intention to pursue a professional career in psychology and evidence of efforts (academic, research, community, leadership) consistent with preparation for such a career.
A student may receive this award only once.
2021 Recipient: Spencer Prather
Previous Recipients:
2020: Shana Pierson
2019: Victoria Ewing
2018: Cassie Lambert
2017: Carissa Walls
2016: Megan Taylor
2015: Caitlyn Ramsey
2014: Andrea Vogel
2013: Marlyssa Filmore
2012: Josie Acosta
2011: Natalie Richart
2010: Kendall Scott
2009: Tracie Wright
2008: Jason Davis
2007: Wavy “Buddy” Cundiff
2005: Kathyanne O’Donnell
2004: Johanna Badger, Sarah Hehe
2003: Jennifer Cuellar
UCOL Awards
The UCOL First Year Seminar Award is a scholarship given to a first year student who finished UCOL-U110 in the fall semester. Recognition is given to one student based on their notable academic and leadership contributions to IUC both in and out of the classroom, and the award is based on GPA and the instructor's recommendation.
The Annual Security and Fire Safety Report, containing policy statements, crime and fire statistics for all Indiana University campuses, is available online. You may also request a physical copy by emailing IU Public Safety at iups@iu.edu or by visiting IUPD.